Jak sprawdzić ważność obowiązkowej polisy OC pojazdu

Posiadacze pojazdów najczęściej dbają o to, by mieć obowiązkową polisę OC. Nie jest to jednak zasada potwierdzająca regułę. Wśród sprzedawanych pojazdów używanych, wiele nie posiada przeglądu, nie ma też obowiązkowej polisy OC. Oczywiście zakup takiego pojazdu nie jest błędem, pod warunkiem, że zaraz po podpisaniu umowy kupna – sprzedaży polisa OC zostanie przez nowego właściciela wykupiona. Nie zawsze jednak sprzedający mówią wprost, że sprzedawany pojazd jest bez OC. Każdy, kto kupuje używany pojazd, na wszelki wypadek powinien więc upewnić się, że ma on polisę OC.

Brak OC pojazdu to ryzyko wysokich kar

Zgodnie z przepisami prawa, to właściciel pojazdu odpowiada za to czy pojazd jest ubezpieczony. Jeśli nie jest, mogą mu zostać naliczone kary sięgające kilku tysięcy złotych i nie pomoże tłumaczenie, że auto jest nowo nabyte, a kupujący nic nie wiedział o braku obowiązkowej polisy OC. Jak sprawdzić ubezpieczenie auta w prosty sposób? Nie musi to wiązać się z żadnymi opłatami.

Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny lub baza CEPiK. Tam można sprawdzić ważność polisy OC

Ważność polisy OC dowolnego pojazdu może sprawdzić każdy. Nie jest potrzebna do tego zgoda właściciela. Na stronie internetowej Ubezpieczeniowego Funduszu gwarancyjnego można sprawdzić ważność polisy, wpisując tylko numer rejestracyjny pojazdu, ewentualnie numer VIN. Na stronie bazy CEPiK jest nieco trudniej, wymagane jest bowiem też wpisanie daty pierwszej rejestracji pojazdu w naszym kraju. W odpowiedzi system zawsze wyświetla jasną informację, czy pojazd posiada ważną polisę OC czy też nie. Nie jest jednak podana informacja o dacie ważności tego ubezpieczenia. Hipotetycznie więc polisa może kończyć się nawet dzień później i system tej informacji nie wyświetli. Te dane są oczywiście dostępne, jednak chcąc je otrzymać, trzeba opłacić pełny dostęp do serwisu. Koszt nie jest duży i nie przekracza kilkudziesięciu złotych. W wersji płatnej można otrzymać też inne dane na temat pojazdu. 

Sprawdzenie ważności OC możliwe jest także na innych stronach internetowych

Oczywiście w sieci Internet można znaleźć inne strony, za pośrednictwem których można sprawdzić ważność OC pojazdu. Nie z wszystkich jednak warto korzystać. Na wielu wymagana jest wysoka opłata za ujawnienie danych o pojeździe. Jeśli więc chcemy tylko upewnić się czy auto ma OC, darmowe sprawdzenie w bazie CEPiK lub UFG w zupełności wystarczy. 

Warto pamiętać

Po zakupie używanego pojazdu można oczywiście korzystać z polisy OC poprzedniego właściciela. Nie przedłuża się ona jednak automatycznie. Najpóźniej w kolejnym dniu po upływie jej ważności koniecznie trzeba więc wykupić nowe OC pojazdu.